تبلیغات
خبرهای روز - ماشینی‌ كه عملكردی ‌شبیه ‌گیاه دارد

ShoutMix chat widget
خبرهای روز
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 شهریور 1389 توسط Admin PESARAK | نظرات ()
جام جم آنلاین: چه می‌شود اگر ماشینی وجود داشته باشدكه شبیه گیاه عمل كرده و سازگاری زیادی با محیط زیست و اكوسیستم داشته باشد؟این ماشین می‌تواند (CO2)‌ دی‌اكسیدكربن را جذب كرده و از خروجی (اگزوز)‌ خود اكسیژن منتشر كند.


این دقیقا همان چیزی است كه شركت صنایع اتومبیل‌سازی شانگهای در نمایشگاه اخیر یعنی اكسپو 2010 در معرض دید قرار داده است.


Yez نام خودروی مفهومی طراحی شده توسط این شركت است كه قادر به فتوسنتز دی‌اكسیدكربن موجود در هواست. این عمل شباهت زیادی به آنچه گیاهان انجام می‌دهند، دارد.
این خودرو همچنین به منظور تاكید بر ایده‌ تولید محصولات سازگار با محیط زیست از طریق فرآیندهای گیاه‌گونه است.
این خودروی سبز نه‌تنها قادر به تولید نیرو از طریق فتوسنتز است بلكه می‌تواند از نیروی باد جهت حركت استفاده كند.
این خودرو از فرآیند جادویی تبدیل فتوالكتریكی خود به كمك آخرین تكنولوژی پنل‌های خورشیدی تعبیه شده در سقف خودرو برای حركت استفاده می‌كند.
تبدیل نیروی باد هم از طریق توربین‌های بادی كوچك تعبیه شده در چرخ‌ها انجام می‌شود.
جذب دی‌اكسیدكربن و تبدیل آن نیز به وسیله بدنه صورت می‌گیرد. این قسمت از بدنه از مواد فلزی ـ آلی خاصی ساخته شده كه دی‌اكسیدكربن و ملكول‌های آب موجود در هوا را جذب می‌كند.
به وسیله یك سری فعل و انفعالات شیمیایی انرژی لازم برای حركت اتومبیل تولید شده و در باتری‌های لیتیم ‌ـ یون ذخیره می‌گردد.
این خودرو 2 نفره بوده و جای اضافی بیشتری برای قرار دادن اسباب و وسایل ندارد.
البته این خودرو مفهومی است و شاید حدود 20 سال زمان لازم باشد تا این خودروی مفهومی به تولید برسد و در دسترس همگان قرار گیرد. شاید تولید این خودرو به ما ایده‌هایی را نشان دهد كه در صورت بررسی دقیق و نظر انداختن به طبیعت اطراف خودمان بتوانیم راه‌هایی برای مبارزه با آلودگی و حل مسائل مربوط به آن بیابیم.
سایتPhysorg



طبقه بندی: اخبار خودرو,،