تبلیغات
خبرهای روز - شانس درمان ناباروری افزایش یافت

ShoutMix chat widget
خبرهای روز
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 شهریور 1389 توسط Admin PESARAK | نظرات ()
جام جم آنلاین: روشی جدید برای افزایش شانس نتیجه درمان ناباروری از سوی محمد ‌حسین نصر اصفهانی عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان ارائه شد.به گزارش فارس، محمدحسین نصر اصفهانی مسئول پژوهشكده بیوتكنولوژی رویان در اصفهان در خصوص طرح تحقیقاتی خود در جمع خبرنگاران گفت: روش IVF و روش میكرو اینجكشن روش‌های معمول درمان ناباروری هستند كه امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: در روش IVF تخمك از خانم گرفته می‌شود و این تخمك در محیط آزمایشگاه در مجاورت اسپرم قرار می‌گیرد و در محیط آزمایشگاه لقاح و باروری انجام می‌شود كه در سال 1978 میلادی نخستین نوزاد به این روش در دانشگاه كمبریج متولد شد.
نصر اصفهانی افزود: بعد از ابداع این روش امید درمان ناباروری شدت گرفت اما این روش در زوج‌هایی كه مشكل ناباروی مردانه است، عمل نمی‌كند و برای حل این مشكل از روش اینجكشن استفاده می‌كنند كه نخستین نوزاد به روش میكرو اینجكشن (تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم) در سال 1993 میلادی به دنیا آمد.
وی توضیح داد: در این روش یك اسپرم توسط سوزن‌های بسیار نازك به قطر 4 میكرو متر (یك بیستم قطر مو) به داخل تخمك تزریق می‌شود و در این روش قسمت اعظم لقاح توسط متخصص جنین‌شناسی در آزمایشگاه انجام می‌شود.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان افزود: به طور طبیعی حدود 200 اسپرم از میلیون‌ها اسپرم تولید شده، به تخمك می‌رسند تا باروری سالم‌تر باشد و نوزاد بهتر و سالم‌تری متولد شود، با این حال درصد ناهنجاری‌ در باروری حدود 3 در هزار است.
وی افزود: در روش میكرو اینجكشن در زیر میكروسكوپ یك اسپرم را تنها بر اساس ریخت‌شناسی و شكل ظاهری و متحرك بودن آن كه نشان زنده بودنش است، انتخاب می‌كنند و به داخل تخمك تزریق می‌كنند، اما این روش نشان نمی‌دهد كه آیا این اسپرم بهترین بوده یا خیر.
نصر اصفهانی اضافه كرد: به همین دلیل محققان همواره نگران سلامت نوزادی بودند كه از این روش به دنیا می‌آیند و همچنین برای افزایش شانس باروری همواره محققان جهان به دنبال روشی برای انتخاب بهترین شاخص‌های تشخیص اسپرم هستند.
وی با اشاره به تحقیق خود كه در آن روشی جدید را برای انتخاب اسپرم در تلقیح داخل سیتوپلاسمی اسپرم ارائه كرده است، گفت: حدود 10 سال روی این پروژه كار كردم و سعی كردم تا بتوانم ساختار ژنتیكی اسپرم را ورد آزمایش قرار دهم تا بتوانم ذات اسپرم خوب و بد را تشخیص دهم.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان افزود: در بسیاری از روش‌ها برای تشخیص ذات اسپرم نیاز است كه اسپرم ثابت باشد و اگر این اتفاق بیفتد دیگر اسپرم قابل استفاده نخواهد بود.
وی با اشاره به این‌كه در این تحقیق ار ماركرهای سطحی اسپرم استفاده كردم تا بتوانم اسپرم خوب از بد را تشخیص دهم، گفت: یكی از ماركرهای سطحی اسپرم شارژ الكتریكی موجود در آن است. اسپرم‌های سالم بار الكتریكی منفی بیشتری دارند و به همین علت با ایجاد شارژ الكتریكی مثبت روی سطح لوله آزمایشگاه، اسپرم‌های منفی به جدار لوله می‌چسبد و آن‌هایی كه خوب نیستند نیز دور ریخته می شوند.
نصر اصفهانی افزود: پس از انجام آزمایش‌های متوالی ثابت كردیم كه این اسپرم‌های جدا شده از كیفیت و سلامت بیشتری برخوردارند و استفاده از این روش 15 درصد نسبت به روش‌هیا معمول شانس باروری را افزایش می‌دهد و هزینه را نیز به مراتب كاهش می‌دهد.


طبقه بندی: اخبار علمی،